top of page

Отримання дозвільної документації на будівництво

Власник ділянки або особа, у якої є документально підтверджений дозвіл на користування земельною ділянкою, має право на забудову, але дана забудова обов'язково повинна відповідати вимогам містобудівної документації та цільовому призначенню земельної ділянки. Перед тим, як почати забудову земельної ділянки необхідно отримати відповідний дозвіл на будівництво об'єкта.


Дозвіл на будівництво - фіційний документ, який видає Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ). Дозвіл на будівництво необхідно для будівництва житлового будинку, дачі, гаража, господарських будівель, перепланування або реконструкції нежитлового приміщення тощо.


Залежно від категорії складності об'єкта, дозвіл на будівництво оформляється у вигляді або будівельного паспорта, або реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт.


Послуга по отриманню дозволу на будівництво, процес будівництва та проектування об'єктів нерухомості включає:
•    отримання вихідних даних;
•    розробка спеціальної проектної документації;
•    затвердження вищезазначеної проектної документації;
•    виконання підготовчих, а також будівельних робіт;
•    прийняття закінчених об'єктів в експлуатацію;
•    реєстрація права власності в Державному реєстрі речових прав та їх обтяжень.


Будівельний паспорт – це документ, який визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.


З 2019 року на підставі будпаспорта можна будувати індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарські будівлі і споруди, гаражі, елементи благоустрою та озеленення земельної ділянки (ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).


Коли мова йде про об'єкти IV-V категорії складності, то тут необхідний не будівельний паспорт, а дозвіл на виконання будівельних робіт. Щоб оформити дозвіл на будівництво об'єктів даної категорії, необхідно отримати містобудівні умови та обмеження, розробити проектну документацію, провести комплексну експертизу такої проектної документації, далі – одержати дозвіл на виконання будівельних робіт. Після цього необхідно буде ввести в експлуатацію об'єкт і отримати сертифікат відповідності.


Допомога в отриманні дозволу на будівництво – це складний але дуже необхідний і важливий процес. За будівельні роботи без узгодження відповідно до  законодавства передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Крім того, якщо об'єкт нерухомого майна побудований без дозволу, то таким об'єктом неможливо повноцінно розпоряджатися: оформити право власності, продати, подарувати і т. д. 

bottom of page