top of page

 

Приватизація землі

Згідно ст. 14 Конституції України – земля є національним багатством, яке охороняється державою. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.
   

Право власності на земельні ділянки громадяни України набувають шляхом: придбання в результаті вчиненого правочину (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди); безоплатної передачі із земель державної чи комунальної власності; приватизації земельної ділянки; прийняття спадщини; виділення в натурі земельної частки.
   

Приватизація землі – передача земельної ділянки з державної або комунальної власності у приватну власність фізичної особи. Отримана у власність земельна ділянка повинна використовуватись за цільовим призначенням. Земля, що перебуває  у приватній власності є предметом правочину (угоди) з відчуження, дарування, іпотеки тощо, а також може бути предметом спадщини. 
   

Відповідно до земельних нормативно-правових актів (Земельний кодекс України), кожен резидент має право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність із земель державної або комунальної власності:

  • для ведення особистого селянського господарства - 2 гектара;

  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

  • для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

  • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара;  

  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.    

   

Приватизація земельної ділянки – це не швидкий та доволі складний процес, терміни виконання та етапи відрізняються в залежності від виду ділянки, місця знаходження, функціонального призначення, яке визначається Генеральним планом, детальним планом території (ДПТ), наявності розташованих на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будинків, споруд, будівель тощо). 
   

Слід зазначити, що у м. Києві процедура набуття прав на землю із земельної комунальної власності регулюється окремим Порядком, затвердженим рішенням КМР.
   

Приватизація земельної ділянки під житловим будинком – це процедура, якою можуть скористатися фізичні особи, які на праві приватної власності мають зареєстровані об’єкти нерухомого майна (індивідуальні житлові будинки, дачні, садові будинки, домоволодіння тощо). 
     

Послідовність дій в результаті приватизації земельної ділянки у приватну власність під окремо стоячим об’єктом житлового фонду:
1.    Отримання згоди співвласників на об’єкт нерухомого майна (за необхідності).
2.  Заключення договору про повний юридичний супровід із землевпорядною організацією, від замовника - надання вихідних даних.
3.    Проведення геодезичної зйомки ділянки з урахуванням всіх без виключення розташованих на ній об’єктів нерухомого майна;
4.    Виготовлення технічної документації.
5.  Представництво інтересів у відповідних державних органах з метою погодження технічної документації.
6.  Реєстрація в Державному земельному кадастрі та отримання Витягу про реєстрацію такої ділянки в ДЗК.
7.  Супровід в отриманні рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у приватну власність.
8.  Кінцевий результат - реєстрація права власності на земельну ділянку в ДРРП (Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
   

Якщо земельна ділянка вільна від забудови, тобто на ній відсутні об’єкти житлового фонду або розташовані окремо стоячі об’єкти нежитлового фонду – розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за попередньою згодою держави або органу місцевого самоврядування.
   

Вартість (ціна) приватизації землі - визначається після попередньої консультації та аналізу кожної окремої земельної ділянки.

bottom of page